Jak pomagamy
Pomagamy firmom wszechstronnie, bo rozumiemy, że budowanie kultury różnorodności wymaga różnorodnych działań we włączaniu osób z niepełnosprawnościami.
Poniżej prezentujemy nasze autorskie i sprawdzone rozwiązania w trzech kluczowych obszarach: 1) edukacja włączająca, 2) rekrutacja inkluzywna osób z niepełnosprawnościami oraz 3) działania uzupełniające.
Tworzymy również dedykowane programy, dostosowane do aktualnej strategii firmy w obszarze DEI i ESG, wg międzynarodowych standardów sieci ILO GBDN.
Edukacja włączająca
-
Angażujące webinary
“Jesteśmy na TAK”Uwielbiamy angażować pracowników, edukować o niepełnosprawności, obalać mity, otwierać na różnorodność i włączać do rozmowy. Formuła webinaru pozwala nam zaangażować setki pracowników. Nasz autorski program składa się z trzech włączających webinarów. Pierwszy “Fakty i mity o niepełnosprawności” otwiera zespół na różnorodność. Drugi “Działaj z TAKtem, czyli savoir-vivre wobec osób z niepełnosprawnościami”, przygotowuje do współpracy w zespole. Trzeci “Rozmowy na TAK” to inspirujące spotkanie z osobami z niepełnosprawnościami.
-
Cykl różnorodnych newsletterów
“Poczuj moc różnorodności”Kultury otwartej na różnorodność nie buduje się jednym wydarzeniem. Webinary i szkolenia to dopiero początek włączającej drogi. Pomagamy firmom przejść ją za pomocą comiesięcznych newsletterów o niepełnosprawności. Każdy z nich to solidna pigułka wiedzy, często nawiązująca do ważnych wydarzeń, np. Miesiąc Różnorodności. To także inspirujące cytaty i sylwetki wyjątkowych osób. “Język inkluzywny”, “Orzeczenie o niepełnosprawności”, “Neuroróżnorodność”, “Głusi”, “Depresja” - to tylko kilka tematów, jakie poruszamy w ciągu roku.
-
Quiz online z webinarem
“Agaty łamią schematy”Agata Robińska i Agata Spała-Zakrzewska, zapraszają na wyjątkowo angażujące spotkanie online, w którym może wziąć udział nawet 500 pracowników. Spotkanie składa się z interaktywnego quizu o niepełnosprawności, który porusza 12 istotnych zagadnień, omawianych w serii krótkich webinarów z zaproszeniem do otwartej dyskusji. Quiz odbywa się na platformie, która sumuje wyniki i najlepszej trójce uczestników wręczamy inspirujące książki. Spotkanie to unikalna formuła włączania i uwrażliwiania pracowników na potrzeby osób z niepełnosprawnościami w zespole.
-
Doświadczanie niepełnosprawności
“Zmień perspektywę z Agatami”Jak poruszać się na wózku w biurze? Jak osoby niewidome pracują na komputerze? Jak osoby neuroróżnorodne reagują na bodźce? O tym przekonają się pracownicy podczas włączającej podróży po 8 stacjach doświadczania niepełnosprawności. Wydarzenie realizujemy w siedzibie firmy i trwa kilka godzin. Pozwala zrozumieć wyzwania osób z różnymi niepełnosprawnościami, doświadczyć neuroróżnorodności w symulacji VR i ograniczeń wiekowych w kombinezonie starości. Angażujemy także wolontariatem i grywalizacją, a udział uwrażliwia oraz uczy jak pomagać.
-
Webinary i warsztaty online
“Przywództwo na TAK”Wierzymy, że podstawą są włączający liderzy i liderki. Nasz program edukacyjny dla kadry menedżerskiej obejmuje różnorodne webinary. “Strategiczne o różnorodności” to spotkanie dla zarządów inicjujące włączające działania. “W pracy jesteśmy tacy sami” wyposaża menedżerów(-ki) w kompetencje do zarządzania różnorodnym zespołem. “Równo nie znaczy tak samo” to wiedza o znaczeniu racjonalnych usprawnień w wyrównywaniu szans. Natomiast “Język inkluzywny i savoir-vivre” to zasady zachowania wobec pracowników z niepełnosprawnościami.
Rekrutacja osób z niepełnosprawnościami
-
Spotkania z pracodawcami
“Kariera na TAK”Cykl otwartych spotkań online dla osób, które mimo niepełnosprawności chcą budować karierę, rozwijać się i osiągać sukcesy zawodowe. To dla nich szansa na spotkanie z inkluzywnym pracodawcą i posłuchanie o realiach pracy w jego branży. To okazja do poznania kroków niezbędnych do rozpoczęcia kariery na konkretnym stanowisku. To wreszcie możliwość zadawania ważnych pytań. Za nami spotkania z mBank, ISS, Wedel i Grant Thornton oraz z ponad 200 osobami z niepełnosprawnościami. Zapraszamy do udziału kolejnych włączających pracodawców.
-
Inkluzywna rekrutacja i selekcja
„Rekrutacja na TAK”To program włączającej rekrutacji osób z niepełnosprawnościami, dopasowany do ich różnorodnej grupy i oczekiwań pracodawcy wobec konkretnej roli. W procesie łączymy kompetencje HR (briefing, EB, sourcing, selekcja, ewaluacja), z pełną uważnością i wrażliwością wobec kandydatów(-ek), dbając o wsparcie na każdym etapie. Program to też edukacja włączająca dla HR, wolontariat pracowniczy i działania zgodne ze strategią DEI, ESG, np. spotkanie online osób z niepełnosprawnościami z pracodawcą o karierze w jego branży (Kariera na TAK).
-
Moduł szkoleniowy dla HR
”Zespół na TAK”Duże firmy co miesiąc witają nowych pracowników i przeprowadzają onboarding. To świetna okazja dla HR, aby wdrożyć dodatkowy moduł szkoleniowy na temat włączania osób z niepełnosprawnościami. Chętnie pomożemy i przygotujemy dedykowany program, konspekt, prezentacje i przeszkolimy trenerów oraz trenerki. Wspólnie pokażemy nowym pracownikom, że nie ma różnorodności bez niepełnosprawności, obalimy mity i zachęcimy do działania w wolontariacie lub sieci pracowniczej na rzecz niepełnosprawności (Employee Resource Group).
-
Warsztaty online dla HR
”Rekrutuj włączająco”Jak przygotować się do zatrudniania osób z niepełnosprawnościami? Jak przyciągać tę grupę kandydatów i kandydatek? Jakie racjonalne usprawnienia zaproponować osobom z różnymi rodzajami niepełnosprawności? Na te i inne pytania odpowiemy podczas warsztatów dla HR, będących źródłem wiedzy i inspiracji na temat włączającego procesu rekrutacyjnego. To także usystematyzowanie dotychczasowej wiedzy rekruterów i rekruterek, możliwość zadawania pytań i rozwiania wszelkich dotychczasowych wątpliwości.
Uzupełniające działania
-
Program wzrostu wskaźnika
“Deklaracja na TAK”Niemal w każdej firmie są osoby, które posiadają orzeczenie o niepełnosprawności, ale z różnych przyczyn nie zgłaszają tego faktu pracodawcy. Są też osoby, które mogą starać się o orzeczenie, ale o tym nie wiedzą. Program ma na celu zbudowanie kultury otwartości na niepełnosprawność, którą każdy pracownik będzie mógł bez obaw zadeklarować. W tym celu realizujemy kompleksowe i długofalowe działania edukacyjne (6-12 miesięcy) oraz zapewniamy anonimowe wsparcie w staraniu się o orzeczenie. W efekcie rośnie wskaźnik zatrudnienia OzN bez wzrostu zatrudnienia.
-
Audyt architektoniczno-stanowiskowy
“TAK trzeba!”Audyt pozwala ocenić przygotowanie firmy do zatrudniania osób z różnymi niepełnosprawnościami, m.in. dzięki ich udziałowi w audycie. To nie tylko ocena dostępności architektonicznej, to również konkretne wskazówki co zrobić, aby tę dostępność zbudować. To także informacja o stanowiskach, na jakie najłatwiej znaleźć kandydatów i na jakie czynniki ryzyka zwrócić uwagę (BHP). Efektem audytu jest raport, będący podstawą w procesie dostosowywania firmy do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, w czym wspieramy także poprzez działania poaudytowe.
-
Webinar i infolinia ekspercka
“Orzeczenie na TAK”Kto może starać się o orzeczenie o niepełnosprawności? Jak przebiega proces i ile trwa? Jakie daje korzyści w pracy i poza nią? Na te pytania odpowie nasz ekspert ds. orzekania o niepełnosprawności. Najpierw podczas webinaru dla wszystkich pracowników, a następnie poprzez dedykowaną infolinię i skrzynkę e-mail. Indywidualnie odpowie na pytania, pomoże wypełnić wniosek, przygotuje do stawienia się przed komisją i wesprze w ewentualnym odwołaniu od jej decyzji. Pracownicy doceniają anonimowe wsparcie fundacji, co ułatwia im podjęcie tej ważnej decyzji.
-
Szkolenie specjalistyczne
“PFRON bez tajemnic”Jakie są obowiązki działu kadr związane z zatrudnieniem osób z niepełnosprawnościami? Kiedy i jak ubiegać się o dodatkowe dofinansowania z PFRON? Celem naszego szkolenia jest wyposażenie zespołu księgowego w kompetencje pozwalające przygotować się samodzielnie i bez stresu do procesu rozliczeń z PFRON. Skoncentrujemy się na wszystkich niezbędnych formalnościach oraz odpowiemy na pytania od osób odpowiedzialnych w firmie za ten obszar działań. Oferujemy także wsparcie po szkoleniowe, a nawet obsługę rozliczeń.
Mówią o nas
-
Monika Zaborska
Project Manager,
Motorola SolutionsWspółpraca z fundacją wzmocniła naszą kulturę otwartości na różnorodność. Skorzystaliśmy z kilku działań włączających dotyczących niepełnosprawności, w tym edukacyjnych newsletterów oraz webinarów. Finałem była akcja "Deklaracja na TAK", informująca, jak zadeklarować niepełnosprawność i uzyskać orzeczenie. Fundacja zainspirowała nas również do podjęcia nowych inicjatyw w grupie pracowniczej, działającej w obszarze niepełnosprawności i zdrowia psychicznego w pracy.
-
Dominika Wójcik
Ekspertka ds. Rekrutacji
i Mobilności WewnętrznejW ramach programu “Rekrutacja na TAK” fundacja zrealizowała dla nas inkluzywną rekrutację wśród osób z niepełnosprawnościami, na stanowisko specjalistyczne w Contact Center. Proces łączył w sobie wysoki profesjonalizm (briefing, sourcing, selekcja), a zarazem uważność i wrażliwość wobec kandydatów i kandydatek z niepełnosprawnością, spośród których zatrudniliśmy kilka osób. W ramach programu uczestniczyliśmy także w inspirującym spotkaniu "Kariera na TAK", gdzie rozmawialiśmy z osobami z niepełnosprawnościami o karierze w bankowości.
Zaufali nam
Oto inkluzywne firmy, które swoimi działaniami inspirują rynek pracy do włączania osób
z niepełnosprawnościami i budowania różnorodnych zespołów.
Jesteście "Pracodawcami na TAK".